Choroby układu oddechowego, niska wydajność pracowników, zwiększone ryzyko pożaru… Często zapomina się o tym, jak ważną rolę odgrywa prawidłowa wentylacja przemysłowa firmy w funkcjonowaniu całego przedsiębiorstwa. Każdy pracodawca odpowiada za BHP i zapewnienie komfortowych warunków do pracy na terenie zakładu – w tym również świeżego powietrza, a także stałej temperatury. Jesteś przedsiębiorcą i zależy Ci na działaniu zgodnie z prawem? Sprawdź podstawowe wytyczne dotyczące systemów wentylacyjnych!
Wentylacja w zakładach produkcyjnych – jak działa?
Wentylacja przemysłowa dostarcza czyste i świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń produkcyjnych. Głównym celem systemu jest usuwanie szkodliwych substancji. Co więcej, odpowiada również za regulowanie temperatury, wilgotności i ciśnienia. Do jednych z podstawowych elementów wentylacji zalicza się m.in. filtry, które zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń z niebezpiecznych dla zdrowia procesów produkcyjnych do innych części budynku.
Rodzaje wentylacji przemysłowej
Istnieje kilka typów wentylacji, które stosowane są w zależności od branży i projektu budynku. Warto podkreślić, że wybór danego systemu to kwestia indywidualna, a każda firma może mierzyć się z innymi problemami. W przypadku hal produkcyjnych najczęściej stosuje się wentylację:
- grawitacyjną – nazywaną również naturalną ze względu na to, że korzysta z różnic ciśnienia i zmiennych warunków atmosferycznych;
- mechaniczną – swoje działanie opiera na urządzeniach, które automatycznie regulują przepływ i temperaturę powietrza;
- punktową – dodatkowa forma ochrony przy konkretnych stanowiskach pracy, zanieczyszczenia są usuwane bezpośrednio z miejsca, w którym powstają.
Systemy wentylacyjne – wymagania prawne
Systemy wentylacyjne w zależności od specyfiki miejsca pracy muszą gwarantować wysoką jakość środowiska wewnętrznego i spełniać normy prawne, warunki bezpieczeństwa, a także wymagania akustyczne. Projektując wentylację, należy uwzględnić czynniki takie jak:
- zapobieganie niekontrolowanej emisji ciepła;
- zapewnienie pracownikom temperatury adekwatnej do rodzaju wykonywanej pracy;
- stałe kontrolowanie stężenia niebezpiecznych substancji;
- zastosowanie wentylacji miejscowej przy stanowiskach narażonych na działanie wyższych temperatur;
- dążenie do redukcji hałasu w wentylacji.
Poszczególne wymogi różnią się w zależności od miejsca i warunków pracy. Warto podkreślić, że prawidłowe działanie systemu wentylacyjnego jest możliwe, dzięki okresowym przeglądom i regularnej konserwacji.
Konsekwencje nieprawidłowej wentylacji
Najbardziej rygorystycznym wymogom prawnym podlegają zakłady pracy, w których występują bardzo szkodliwe substancje o wysokim stężeniu. Odpowiedzialność za spełnienie standardów bezpieczeństwa i higieny spoczywa na pracodawcy. Konsekwencją braku odpowiedniej jakości powietrza jest m.in. nałożenie kary grzywny.
Wentylacja przemysłowa firmy – zalety
Źle zaprojektowany i zaniedbany system może doprowadzić do zagrożenia życia i zdrowia ludzi, a także uszkodzenia infrastruktury budynku oraz maszyn. Przy doborze i montażu urządzeń wentylacyjnych warto skorzystać z usług profesjonalistów doświadczonych w pracy z przestrzeniami produkcyjnymi.
Inwestując w wentylację przemysłową firmy, zyskasz:
- energooszczędność i poprawę wydajności systemu;
- wyeliminowanie problemu nadmiernej absencji pracowników z przyczyn zdrowotnych;
- stosunkowo szybki zwrot kosztów;
- wysoką jakość powietrza,
- spokój ducha i brak kłopotów z prawem.