Odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne kontrole u specjalisty to najprostsza droga do wspaniałego uśmiechu. W języku polskim funkcjonują dwie nazwy, którymi określa się lekarzy zajmujących się uzębieniem i jamą ustną – dentysta oraz stomatolog. Czy wiesz, kiedy należy udać się do jednego, a który stan wymaga interwencji drugiego? W naszym krótkim poradniku znajdziesz najważniejsze informacje o różnicach między nimi oraz przyczynach takiego rozróżnienia. Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Co robi dentysta (Wrocław), a czym zajmuje się stomatolog?
Jak w wielu innych przypadkach, również specjalistyczne określenia związane z nazewnictwem zawodów medycznych mają swoje korzenie w językach antycznych. Słowo „stomatologia” ma rodowód grecki i jest połączeniem dwóch występujących w tym języku słów: stoma określającego usta oraz logia, będącego standardowym morfemem stosowanym w nazewnictwie dziedzin naukowych. Określenie „dentysta” pochodzi z kolei z łaciny, gdzie dens oznacza „zęby”. Pierwsze ze słów sugerowałoby więc dużo szerszy zakres możliwości, drugie – uprawnienia do leczenia zębów. Jak wygląda to w praktyce?
Odpowiedź jest niejednoznaczna i uzależniona do kraju, o jakim mowa. W języku polskim i praktyce medycznej w kraju „stomatolog” i „dentysta” są stosowane zamiennie, co jest jak najbardziej poprawne. Rozróżnienie jest konsekwencją wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Zachodnie systemy kształcenia medyków kwalifikują bowiem studia stomatologiczne i dentystyczne na opisanej już wcześniej zasadzie wynikającej z pochodzenia obu słów. Stomatolog kształci się tak, by móc pracować w obszarze całej jamy ustnej, studia dentystyczne są znacznie węższą dziedziną. Z potrzeby ujednolicenia nazewnictwa z obowiązującym w pozostałych krajach Wspólnoty, od 2002 absolwenci kierunków medycznych w dziedzinie leczenia zębów otrzymują tytuł lekarza dentysty. Zastąpił on funkcjonujący wcześniej zawód stomatologa.
Uprawnienia dentysty a stomatologa
W polskich warunkach dentysta (Wrocław) i stomatolog mają identyczne uprawnienia. Oznacza to, że pacjent odczuwający dyskomfort w obrębie jamy ustnej nie musi szczegółowo rozpoznawać jego źródła, by decydować, który ze specjalistów zagwarantuje mu odpowiednią pomoc. Sytuacja wygląda inaczej w niektórych krajach na zachodzie. Jeśli podczas pobytu za granicą pojawi się konieczność skorzystania z usługi dentystycznej, warto poświęcić kilka chwil na zorientowanie się, czy obowiązują tam zbliżone do polskich reguły.
Dentysta, który odebrał wykształcenie w Polsce, ma prawo do diagnostyki i leczenia schorzeń całej jamy ustnej. Jeśli na drzwiach jego gabinetu znajduje się tabliczka z napisem „stomatolog” oznacza ona jedynie, że lekarz otrzymał dyplom przed 2002 rokiem.
Czym charakteryzuje się dobry dentysta (Wrocław)?
Podczas wyboru najlepszego specjalisty od leczenia schorzeń jamy ustne, kwestia jego nazewnictwa jest całkowicie bez znaczenia – jak długo ma on oczywiście odpowiednie wykształcenie. Dużo ważniejsza jest dokładna specjalizacja, zwłaszcza w przypadku osób o szczególnych potrzebach. Warto także dobrać specjalistę do wieku pacjenta. Największe potrzeby mają w tym zakresie dzieci, dla których pierwszy kontakt z dentystą lub stomatologiem często bywa warunkujący na całe życie.