Prawidłowo zaprojektowany i zamontowany system wentylacji w budynkach to nie tylko wymóg prawny. Sprawne usuwanie zużytego powietrza i dostarczanie w jego miejsce świeżego, ma bezpośredni wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Wystarczy kilka godzin przebywania w pomieszczeniach, w których nie ma działającej wentylacji i już po tak krótkim czasie można przekonać się o mało przyjemnych konsekwencjach zdrowotnych (kaszel, problemy z koncentracją). Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy system wentylacji działa w Twoim domu poprawnie, warto skonsultować się z ekspertami pracującymi w doświadczonych firmach, takich jak Airvent. Dlaczego poprawna cyrkulacja powietrza ma tak istotny wpływ na samopoczucie? Jakie jeszcze są konsekwencje zdrowotne związane z niedziałającą wentylacją? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z wentylacją znajdziesz w poniższym artykule.
Wentylacja a samopoczucie domowników
W jaki sposób wentylacja wpływa na samopoczucie osób przebywających w niewentylowanych pomieszczeniach? W trakcie oddychania człowiek pobiera tlen, a produkuje dwutlenek węgla. Jeśli w budynku nie dochodzi do wymiany zużytego powietrza na świeże, proporcja wymienionych składników może zostać zaburzona. To właśnie ten aspekt wpływa negatywne na zdrowie i samopoczucie osób, które przez dłuższy czas znajdują się w słabo wentylowanych pokojach. W związku z mniejszą ilością tlenu we wdychanym powietrzu, mogą pojawiać się:
- zawroty i bóle głowy;
- rozdrażnienie;
- uczucie zmęczenia;
- ogólne złe samopoczucie.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza, przez co osiada się przy podłodze. Taka sytuacja może być szczególnie niebezpieczna dla dzieci. Dłuższe przebywanie w niewentylowanych pomieszczeniach prowadzi nawet do pojawienia się problemów związanych z drogami oddechowymi.
Zła wentylacja przyczynia się również do powstawania tzw. zaduchu w pomieszczeniach. Chociaż ten czynnik nie wpływa na zdrowie osób, to powoduje specyficzne uczucie dyskomfortu, które może obniżyć poziom skupienia.
Wpływ wentylacji na inne aspekty zdrowotne
Niesprawna wentylacja może również negatywnie wpływać na stan zdrowia alergików. Nowoczesne systemy odpowiadające za cyrkulację gazów od znanych marek, np. Airvent, mają możliwość zainstalowania w nich filtrów oczyszczających nawiewane powietrze z alergenów. Dzięki temu wszystkie osoby przebywające w wentylowanych pomieszczeniach mogą cieszyć się zdrowym i świeżym powietrzem.
Sprawna wentylacja ma również szczególne znaczenie w przypadku astmatyków. Zanim powietrze z zewnątrz trafi do środka pomieszczeń, jest najpierw oczyszczane z różnego rodzaju pyłów i innych cząsteczek obniżających jego jakość. Ten etap w procesie wentylacji ułatwia oddychanie osobom z różnymi schorzeniami układu oddechowego, takimi jak astma.
Inne konsekwencje braku wentylacji
Niesprawna lub nieistniejąca wentylacja oddziałuje negatywnie nie tylko na zdrowie mieszkańców, ale również na stan ogólny budynku. Wydychane powietrze jest wilgotne, przez co, jeśli będzie się gromadzić, może powodować powstawanie grzybów i pleśni na ścianach. Zarodki tego typu substancji prowadzą do silnych reakcji alergicznych. Kolejną konsekwencją utrzymującej się wilgoci, jest nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach.
Jeśli w pomieszczeniach nie dochodzi do cyrkulacji powietrza przez długi czas, w większości przypadków doprowadzi to do tzw. Zespołu Chorego Budynku. Jest to określenie zbierające następstwa braku wentylacji, które zostały opisane w poprzednich częściach artykułu. W jaki sposób zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniach? Wietrzenie pomieszczeń przynosi chwilowe rozwiązanie, ale w dłuższej perspektywie niezbędne będzie zaprojektowanie dopasowanego systemu wentylacji. Firmy specjalizujące się w tego typu instalacjach, np. Airvent, dobiorą produkty do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Warto pamiętać również o regularnym czyszczeniu i serwisie całego systemu odpowiadającego za cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. W przeciwnym razie instalacja może nie pełnić swojej funkcji prawidłowo.