Z roku na rok rośnie liczba pacjentów, którzy decydują się na wybór systemu CEREC jako metody wypełnienia braków w uzębieniu. Dzięki tej odmianie protetyki ułamanie lub ukruszenie zęba nie jest problemem – w ciągu jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym ubytek zostanie uzupełniony. Ten zaawansowany system umożliwia stosowanie pełnoceramicznych wypełnień w postaci licówek, koron lub innego rodzaju estetycznych rozwiązań. Sprawdź, czym dokładnie jest ten rodzaj protetyki oraz na czym polega.
Czym jest system CEREC?
Jeszcze niedawno proces odzyskiwania pięknego uśmiechu wymagał od pacjenta przynajmniej dwóch lub trzech wizyt u stomatologa. Dodatkowo usługa wypełnienia braków w uzębieniu nie należała do najtańszych. Cały proces rozpoczynał się od stworzenia gipsowego modelu szczęki pacjenta, który był wysyłany do technika. Następnie ta osoba tworzyła niezbędne uzupełnienie i z powrotem przesyłała wykonane modele do dentysty. Kolejnym krokiem była próba przymierzenia otrzymanego wypełnienia przez pacjenta. Jednak rzadko zdarzało się, że model nie wymagał poprawek, dlatego często technik był proszony o naniesienie korekt. Nic więc dziwnego, że proces tworzenia wypełniania według starych metod był niezwykle czasochłonny.
System CEREC skutecznie zrewolucjonizował rynek stomatologiczny. Składa się on ze specjalnego urządzenia wykorzystującego technologię CAD/CAM. Dzięki temu usługa wypełnienia braków w uzębieniu została skrócona do jednej wizyty, ponieważ nie wymaga zaangażowania pracowni protetycznej. Urządzenie, które jest podstawą protetyki CEREC, umożliwia obrazowanie za pomocą technologii 3D. W ten sposób stomatolodzy w szybkim tempie są w stanie wyprodukować szereg wypełnień, nie tylko w postaci licówek oraz koron, ale również wypełnień typu Inlay i Onlay oraz zaawansowanych, wielopunktowych mostów.
Jak wygląda przebieg wizyty z wykorzystaniem protetyki CEREC?
Wizyta pacjenta rozpoczyna się od skanowania jego jamy ustnej. Na podstawie tej czynności powstaje tzw. wycisk wirtualny, który jest konieczny do stworzenia adekwatnego wypełnienia (np. licówek). Skanowanie odbywa się za pomocą nowoczesnej kamery wewnątrzustnej, wyróżniającej się większą dokładnością niż wycisk tradycyjny z użyciem specjalnej masy. Zaawansowany technologicznie sprzęt wykrywa bowiem tkanki miękkie oraz twarde w ich oryginalnym i prawidłowym położeniu. Masa wyciskowa może niestety spowodować deformację obrazu, co przyczyni się do większej ilości poprawek w protezie.
Po skanowaniu, stomatolog przesyła otrzymaną wizualizację do maszyny CEREC. Dentysta wprowadza następnie wszystkie niezbędne informacje oraz parametry, które wpływają na ostateczny wygląd wypełnień. Resztę czynności przejmuje urządzenie – w cyfrowej frezarce formuje ona odpowiednią dla konkretnego pacjenta rekonstrukcję.
Proces wytwarzania wypełnienia przez maszynę trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, jeśli proteza jest wyjątkowo zaawansowana. Ostatnim krokiem jest mierzenie, stworzonej przez system CEREC, rekonstrukcji oraz jej cementowanie. Te etapy odbywają się zgodnie z procedurą odpowiednią dla prac pełnoceramicznych. To oznacza, że wypełnienie jest cementowane kompozytem światłoutwardzalnym. Całość zwieńcza polerowanie całości uzębienia pacjenta, tak aby stworzona rekonstrukcja była idealnie dopasowana do reszty zębów.