Idealna sylwetka to marzenie niejednej osoby. Tyczy się zarówno kobiet jak i mężczyzn i może doprowadzić do nie zawsze zdrowych zachowań. Często mylnie spalanie tłuszczu kojarzy się z bardzo restrykcyjną dietą i wykańczającymi ćwiczeniami. Mogą one stanowić szybką drogę do efektu jojo. Jak go uniknąć?
Zbilansowana dieta
Nadal popularne jest błędne stwierdzenie, że aby schudnąć, należy się głodzić. Takie podejście do diety może spowodować poważne zmiany w metabolizmie. Kiedy z dnia na dzień bardzo ograniczy się ilości dostarczanego organizmowi pożywienie, metabolizm zwalnia. W momencie powrotu do zwyczajnej diety lub nadmiernych porcji, ciało obawia się, że za chwilę znów nastąpi głodówka. Aby uchronić się przed tym, odkłada nadwyżki substancji najczęściej w formie tkanki tłuszczowej. Efekt jojo sprawia, że nie tylko nie jest się w stanie utrzymać obniżonej wagi, ale bardzo prawdopodobne jest przybranie kilogramów, których nie było przed rozpoczęciem „diety”.
W związku z tym należy pamiętać o rozsądnym planowaniu swoich posiłków oraz wyborze diety, która nie będzie karą. Nie ma nic złego w okazjonalnym zjedzeniu kawałka ulubionego ciasta, czy małej paczki czipsów. Nadmierne powstrzymywanie się od spożywania różnych pokarmów może skutkować powiększeniem chęci na nie. Co za tym idzie, przy najbliżej okazji nie skończy się na jednej kostce czekolady, ale na całej tabliczce lub kilku.
Każdy posiada indywidualne preferencje smakowe oraz potrzeby dotyczące witamin, mikro i makro elementów i innych substancji odżywczych. Dieta powinna być dostosowana do wagi, metabolizmu, wieku i innych czynników, które mogą stanowić jej powodzenie. Dlatego jeżeli samodzielne liczenie kalorii i planowanie posiłków nie wchodzi w grę, warto skonsultować się z dietetykiem. W ten sposób łatwiej będzie uniknąć nietrafnych wyborów i znaleźć „idealnie skrojoną” dietę.
Ćwiczenia na spalanie tłuszczu
Sama dieta to oczywiście nie wszystko. Jak zawsze należy pamiętać o dużej dawce ruchu. W zależności od tego, jaki jest cel aktywności fizycznej, podejmowane zadania będą mieć inną częstotliwość czy intensywność. Na spalanie tłuszczu najskuteczniejsze są ćwiczenia kardio. Powinny trwać one nie krócej niż 30 minut, a przez cały proces należy kontrolować tętno (można do tego używać dedykowanych zegarków). Bieganie, jazda na rowerze, pływanie, nordic walking, czy nawet stepper, który można postawić w salonie czy biurze.
Te ćwiczenia powodują wzrost zapotrzebowania na energię, a właściwe tętno dba o to, aby organizm pozyskał kalorie z tłuszczów, a nie mięśni. Deficyt kaloryczny pozwala na dostarczanie organizmowi niezbędnych składników i chroni przed „zjadaniem” mięśni. Ten rodzaj kanibalizmu jest widoczny kiedy osoba postanawia się głodzić, a przy okazji wykonuje zbyt intensywne ćwiczenia.
Najlepszy plan treningowy ułoży trener personalny. Zadba o właściwą równowagę między dietą a ćwiczeniami, dzięki czemu oczekiwane efekty pojawią się szybciej i zostaną na długo.