Polska zachwyca nie tylko przepiękną architekturą, ale także unikatową i charakterystyczną dla danego regionu przyrodą. Nie musisz wyjeżdżać za granicę aby zobaczyć rozciągające się wydmy, dziko żyjące konie, czy wspiąć się na dwu i pół tysięczny szczyt. Jeśli jeszcze nie znasz naszych najpiękniejszych parków narodowych, zapraszamy na krótką, subiektywną listę!
Tatrzański Park Narodowy
Obok Bieszczadzkiego, jeden z najbardziej wysuniętych na południe kraju park narodowy. Wysokogórski charakter, niesamowita flora i fauna oraz ilość atrakcyjnych turystycznie miejsc przyciągają rocznie miliony odwiedzających z całego świata. Jeśli nie chcesz porywać się na wysokie, skaliste szczyty takie jak Rysy, zawsze możesz odwiedzić doliny: Pięciu Stawów, Kościeliską czy Chochołowską. Park zdecydowanie warty odwiedzenia o każdej porze roku!
Słowiński Park Narodowy
Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest oczywiście piasek, a raczej jego tony. Znajdziesz tutaj jedno z największych w Europie skupisk ruchomych wydm, z czego największa z nich, Łącka Góra osiąga nawet 40 m n.p.m! Jeśli uda Ci się wydostać na jej szczyt, będziesz mógł podziwiać zapierający dech w piersiach krajobraz, rozpościerający się nad morze i nie tylko. W Słowińskim Parku znajdziesz też liczne punkty widokowe czy muzea.
Ojcowski Park Narodowy
Znajdziecie go w województwie małopolskim, na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jednymi z najbardziej charakterystycznych znaków rozpoznawalnych są skalne formy takie jak Maczuga Herkulesa oraz Jaskinia Łokietka, ale także zamki, zwłaszcza ten w Ojcowie i Pieskowej Skale. Ojcowski Park przyciąga swoim spokojem i geologicznymi perełkami, które są popularne dla tego regionu.
Kampinoski Park Narodowy
Jest to drugi co do wielkości park narodowy w Polsce o powierzchni blisko 386 km2, który powstał na obszarze Puszczy Kampinoskiej. Dzięki bezpośredniemu sąsiedztwu ze stolicą Polski często nazywany także ,,zielonymi płucami Warszawy”. Jego największą zaletą jest niewątpliwie zróżnicowany krajobraz – odpoczniesz tu zarówno w otoczeniu obrośniętych lasem wydm jak i rozległych bagien. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, ponieważ trasy liczące 1230,8 km są przeznaczone zarówno dla pieszych, jeźdźców jak i rowerzystów, z czego Ci ostatni mają do dyspozycji aż 144,5 km trasy.
Źródło fotografii: www.pexels.com/pl-pl/@josh-hild-1270765